Ponedjeljak, 01 Rujan 2014 09:14

Napisao/la K.U.D.

IZVJEŠTAJ STRUČNOG POVJERENSTVA O 3. SMOTRI FOLKLORA
ZADARSKE ŽUPANIJE

Stručno povjerenstvo u sastavu: dr.sc. Tvrtko Zebec, ravnatelj Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba, mr. Ivo Brkić, vanjski suradnik Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar i dr.sc. Jasenka Lulić Štorić, voditeljica Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, ugodno su iznenađeni velikim brojem mladih članova u gotovo svim kulturnoumjetničkim društvima.

Time se nastavlja kontinuirana komunikacija s baštinom. Pomak u kvaliteti izvođenja osjeća se u velikom broju kulturnoumjetničkih društava, a stručno povjerenstvo pohvaljuje sva društva za njihov trud i predani rad.

Za Smotre folklora u 2014. godini odabrani su:
Za Državnu smotru izvornog folklora u Karlovcu (listopad): KUD SVETA KATA, ZEMUNIK
Za Smotru muških pjevačkih skupina u Ivanić- Gradu: mušku pjevačku skupinu iz KUD-a SVETI ANTE NADIN (studeni)

Za Smotre folklora u 2015. godini odabrani su:
Za Smotru folklora u Metkoviću : KUD SVETI IVAN GLAVOSJEK iz Donjih Raštana
KUD KUKLJICA, Kukljica, otok Ugljan
KUD IVAN GORAN KOVAČIĆ, Bibinje
Za Smotru folklora u Đakovu (Đakovački vezovi):
KUD BRANIMIR, Benkovac
Za Smotru folklora u Vinkovcima (Vinkovačke jeseni):
KUD SVETI NIKOLA TAVELIĆ, Lišane Ostrovičke

Za Smotru folklora u Otočcu: KUD CARZA, Poličnik

Posebne pohvale za djecu iz KUD-a PAKOŠTANE i za mladež iz KUD-a VINAC iz Stankovaca.

Folklorni glazbenoplesni izričaj može biti i poticaj za inovaciju. Tako je BRANON, udruga ljubiteljica folklora iz Posedarja, u posedarskom i ražanačkom kolu našla poticaj za svoj inovativni izričaj koji Stručno povjerenstvo pohvaljuje.

Nošnja je važan simbol kulturnog identiteta te se njoj treba posvetiti posebna pažnja i izrađivati je sa strpljivošću i pažnjom te čuvati. Pohvaljuje se očuvanost ženske nošnje KUD-a Vinac iz Stankovaca te KUD LUZARICA za trud oko izrade nošnje.

dr.sc.Jasenka Lulić Štorić
voditeljica Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar